KLUB MIŁOŚNIKÓW LITERATURY

Instytut Literatury, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydając Kwartalnik Kulturalny „Nowy Napis”, podejmuje wyzwanie zainteresowania młodych ludzi literaturą współczesną, która nie funkcjonuje w obiegu komercyjnym. W piśmie promowani będą autorzy wartościowych, ambitnych utworów literackich i innych dzieł kultury, a czytelnicy dostaną narzędzia i materiał do tego, by móc je rozumieć i interpretować. Czasopismo to dostępne jest również w naszej bibliotece.

„Nowy Napis” to jednak nie tylko druk. Sprawnie działa portal NowyNapis.eu, który składa się z tygodnika „Nowy Napis co tydzień”, czytelni obejmującej wiersze, prozę, szkice, eseje, nagrania wideo, interpretacje, teksty krytyczne oraz działu wydawnictw, przedstawiającego publikacje, które ukażą się pod patronatem Instytutu Literatury.

Kwartalnik Kulturalny „Nowy Napis’’ – to inicjatywa, której głównym celem jest promocja literatury współczesnej wśród młodzieży licealnej, studenckiej, nauczycieli oraz środowiska akademickiego oraz inicjowanie dyskusji wokół niekomercyjnych dzieł literatury i sztuki. Misją jej w dłuższej perspektywie jest poszerzenie kręgu czytelników kompetentnych do oceny współczesnych zjawisk, wydarzeń i dzieł literackich, a także stale poszukujących nowych nurtów i konwencji w literaturze. W konsekwencji twórcy pisma chcą dostarczać okazji do poczucia przyjemności odkrywania głębszych sensów kultury.

,,Kto czyta książki, żyje podwójnie."
Umberto Eco

W naszej szkole działa „KLUB MIŁOŚNIKÓW LITERATURY”. Uczniowie czytają książki, wspólnie o nich rozmawiają, wymieniają się informacjami o autorach i ich biografiach, oraz chcąc zachęcić innych kolegów i koleżanki do czytania – piszą recenzję przeczytanej książki.

Publikacje naszych uczniów będą systematycznie zamieszczane na stronie naszej szkoły w zakładce: BIBLIOTEKA-KLUB MIŁOŚNIKÓW LITERATURY.

Wszyscy członkowie naszego klubu mają wspólną pasję: czytanie.

1. Czytamy interesujące książki.
  2. Wzbogacamy naszą wiedzę z teorii literatury, poznajemy biografie twórców.
  3. Po przeczytaniu książki młodzież pisze recenzję przeczytanej książki, która jest publikowana na stronie internetowej szkoły.

Aby zostać członkiem Klubu należy zgłosić się do biblioteki i zadeklarować chęć aktywnego uczestnictwa w Klubie oraz terminowo i rzetelnie wykonywać powierzone zadania.

CZŁONKOWIE KLUBU MIŁOŚNIKÓW LITERATURY W ROKU SZKOLNYM 2023/2024:

1. Anna Kidawska

2. Paweł Górka