STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (tzw. Ustawa o ochronie małoletnich) wprowadza nowe instrumenty ochrony praw dzieci. m.in. nakłada na podmioty pracujące z dziećmi, obowiązek posiadania standardów ochrony małoletnich.

Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkole.
W Zespole Szkół w Koziegłowach:
-nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka,
-wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy - w szkole lub w rodzinie,
-wszyscy uczniowie dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami - w realnym świecie oraz w internecie,
-wszyscy uczniowie mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych,
-rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.