WYMIANA Z RUMUNIĄ 2017-2023

Zespół Szkół w Koziegłowach  współpracuje ze szkołą partnerską Şcoala Gimnazială Nr.4  w Vatra Dornei, Rumunia.   Podjęcie współpracy ze szkołą partnerską miało swój początek w 2017 r.  i zaowocowało decyzją o realizacji wspólnych przedsięwzięć oraz nawiązaniu przyjaźni w ramach międzynarodowej wymiany uczniowskiej.

Motywem przewodnim wymiany jest pogłębienie znajomości języka niemieckiego i angielskiego, pokonanie bariery językowej poprzez komunikację słowną i pisemną,  a także chęć poznania historii, kultury, tradycji, zwyczajów, przyzwyczajeń kulinarnych oraz życia codziennego kraju partnerskiego oraz pokazanie naszych zwyczajów i tradycji. Miasta Vatra Dornei i Koziegłowy współpracują już od kilku lat jako miasta partnerskie. Wymiana międzyszkolna jest ubogaceniem tej współpracy.

O przebiegu wymiany, doświadczeniach, przeżyciach i odczuciach uczestników  informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej.

Wymiana szkolna Zespół Szkół w Koziegłowach – Scoala Gimnasiala Nr 4 Vatra Dornei 2022

To już trzeci raz, kiedy uczniowie z rumuńskiego Vatra Dornei gościli w dniach 4 – 9 grudnia   w Zespole Szkół w Koziegłowach.

Pierwsza konferencja on-line.

W bieżącym roku szkolnym, po pandemicznym czasie nasza wymiana przestaje być wirtualna, znowu możemy się spotkać.

Warsztaty z okazji Dnia Mamy

Z okazji Dnia Matki na zaproszenie Osikowej Doliny uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie  szkoły partnerskiej w Vatra Dornei w Rumunii brali udział w warsztatach online, podczas których własnoręcznie wykonali prezenty dla swoich mam. Całe wydarzenie transmitowane było na żywo na stronie Osikowej Doliny na Facebooku 7 maja 2021. Projekt objęli swoim patronatem pan burmistrz Jacek Ślęczka oraz pani Katarzyna Zychowicz. Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy na początku spotkania od p. Dyrektor Karoliny Miklas – Turoń.

Dzień Języków Obcych

Tradycyjnie, aby uczcić  Dnia Języków Obcych, a przede wszystkim spotkać się, na razie wirtualnie, z naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły partnerskiej Scoala Gimnaziala w Vatra Dornei, zorganizowaliśmy  telekonferencję w dniu 4 października 2019 r.

Wymiana uczniowska ze szkołą w Vatra Dornei

W dniach 28.02.2019 – 06.03.2019 gościła w Zespole Szkół w Koziegłowach grupa nauczycieli i uczniów ze Scoala Gimnaziala Nr.4 w Vatra Dornei . Wizyta odbyła się w ramach trwającej już kolejny rok wymiany uczniowskiej ze szkołą w Rumunii.  W tym roku szkolnym w wymianie biorą udział uczniowie naszej szkoły oraz  uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. A. Mróz – Olszewskiej w Lgocie Górnej.  Pierwszego dnia pobytu goście po serdecznym powitaniu przez p. Dyrektor zwiedzili szkolę oraz wzięli udział w kursie języka polskiego
i rumuńskiego. Tego samego dnia odbyła się również wizyta w UGiM  Koziegłowy. Sobota była dniem do dyspozycji rodzin goszczących.  Był to czas, kiedy nasi goście mieli możliwość uczestniczenia
w życiu codziennym naszych uczniów i ich rodzin.  Marzeniem naszych gości była wycieczka do Warszawy. Udało nam się to marzenie spełnić i w niedzielę wspólnie zwiedzaliśmy Łazienki, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście
i inne atrakcje naszej stolicy.

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Zakład Produkcji Wody Mineralnej JURAJSKA, firmę ADAL, producenta sztucznych choinek, braliśmy udział  w  warsztatach w Osikowej Dolinie. Uczestnicy wymiany brali także udział
w zajęciach szkolnych.  Były to lekcje geografii i matematyki. Pobyt w szkole zakończył wieczór pożegnalny, który uatrakcyjnił swoimi występami Młodzieżowy Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy” .

Ostatniego dnia nasi goście pojechali na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa.

Pożegnanie przed odjazdem do Vatra Dornei  było długie i serdeczne. Wielu zakręciła się łza w oku, że to już koniec wizyty. Były ostatnie wspólne zdjęcia i obietnice ponownego spotkania.