CodeWeek 2021 - Programowanie robota edukacyjnego Photon

O tym, że programowanie robotów to nic trudnego, mogli przekonać się uczniowie lekcji robotyki „Programowanie robota edukacyjnego Photon” w ramach akcji CodeWeek.

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

W dniach 9-24 października 2021r. dzięki uprzejmości Straży Pożarnej w Koziegłówkach do szkoły zawitały roboty edukacyjne Photon. Kolejny już raz połączyliśmy wspaniałą naukę kodowania przez zabawę.

Na lekcjach Informatyki uczniowie mogli zaprzyjaźnić się z robotem Photon, a to szansa, aby przekonać się o tym, że programowanie jest dziecinnie proste. Młodzież wybrała się
w niezapomnianą podróż do świata kodów.

Zadaniem było rozpoznawanie kolejnych funkcjonalności Photona. Wszystko odbywa się jednak w formie zabawy, a nie przymusu nauki. Uczeń bawiąc się, jednocześnie nieświadomie się uczy, a nie od dziś wiadomo, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów przyswajania wiedzy i nowych umiejętności.

Obsługa Photona sprowadza się do nauki programowania. Są to podstawy na tyle ważne, że znacznie ułatwiają poszerzanie wiedzy i umiejętności na kolejnych etapach edukacji. Przy okazji nauki programowania z Photonem dziecko zdobywa również takie umiejętności, jak: rozwijanie zdolności logicznego myślenia, kreatywność oraz nauka cierpliwości i skupienia.

Warto przypomnieć, że programowanie to jedna z kompetencji przyszłości. Nauka programowania to prawdopodobnie jedna z najważniejszych umiejętności, które przydadzą się naszym dzieciom w przyszłości. W dzisiejszym cyfrowym świecie jest tak samo ważna, jak nauka czytania i matematyki. Ucząc dzieci programowania i robotyki, dajemy dzieciom bezpieczną przyszłość. Umiejętność programowania i logicznego myślenia dziecko będzie mogło wykorzystać w swojej przyszłej karierze naukowej i zawodowej.

Koordynator akcji CodeWeek w szkole Paweł Włodarczyk