CodeWeek 2022. Lekcje programowania robotów Codey Rocky.

Corocznie październik w naszej szkole to lekcje informatyki na których goszczą roboty. W poprzednich latach uczniowie dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej z Koziegłówek mieli możliwość obsługiwać roboty edukacyjne Photon.

W tym roku młodzież z Zespołu Szkół w Koziegłowach uczyła się kodowania korzystając z robotów Codey Rocky zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Szkoła posiada sześć „małych robotów z dużymi możliwościami”. Sympatyczny Codey Rocky bawi i uczy, pokazując dzieciom, że w świecie nowoczesnych technologii, każdy może być programistą!

Zadaniem urządzenia jest rozwijanie umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia, poprzez wprowadzenie użytkowników w fascynujący świat programowania, robotyki, a nawet sztucznej inteligencji.

Codey Rocky potrafi łączyć się z urządzeniami poprzez kabel USB, lub bezprzewodowo, przy pomocy WiFi lub Bluetooth. Programowanie robotami odbywa się za pomocą tabletów wraz z aplikacją (z wizualnym środowiskiem programistycznym mBlock 5)

Aby zaprogramować robota, należy przeciągnąć kolorowe bloczki i upuścić je na pulpicie programistycznym. Wszystko jest intuicyjne i pozwala realizować niezliczone kombinacje, przez co nauka się nie nudzi!

Co roku włączamy się w Europejski Tydzień Kodowania Code Week.

Na zajęciach informatyki i kołach zainteresowań młodsi uczniowie uczyli się podstaw programowania robotów. Tworzyli programy i wprawiali CodeyRocky w ruch co wzbudzało wiele emocji. Uśmiechy zagościły na twarzach, gdy robot posłusznie spełniał polecenia!

Dla starszej młodzieży poprzeczka programowania została podniesiona. Uczniowie programowali przyciski robota, tworzyli animacje na wyświetlaczu, używali sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Wszystkie możliwości robota nie zostały jeszcze do końca odkryte dlatego lekcje programowania muszą trwać nadal…

Autor: Paweł Włodarczyk